Magasvérnyomásról általában

Mit nevezünk magasvérnyomásnak? Általánosan elfogadott szabályok szerint, megegyezés alapján normális az a vérnyomás, ami felnőtt emberben, ülő helyzetben, szívmagasságban lévő mandzsetta és vérnyomásmérő esetén 140/90 Hgmm alatt van. Akármelyik érték magasabb ennél, magasvérnyomásról beszélünk. (16 éves korig a normális vérnyomás ennél alacsonyabb)

Vérnyomás- magas vérnyomás
Vérünk megfelelő keringtetését ereinkben a szív és az erek megfelelő ellenállása biztosítja. Megfelelően csak a kettő tényező összehangolt egységével működik. A szív nagy nyomással kilöki a vért az erekbe, ezzel az érrendszer artériás (verőeres) végén időszakosan magas nyomást hoz létre. Érrendszerünk másik, azaz a vénás végén a nyomás viszonylag alacsony. Ez a nyomáskülönbség biztosítja, hogy vérünk az artériás végtől eljusson a vénás véghez, ezzel elszállítva szöveteinknek a szükséges tápanyagokat, oxigént, és elszállítsa onnan a felesleges salakanyagokat, szén- dioxidot.

A vérnyomást az érrendszer magas nyomású, artériás felén mérjük A mérés lényege, hogy egy mandzsettát a kar (esetleg a láb) köré tekerve, abban a klegmagasabb, érben uralkodó nyomásnál magasabb nyomást hozunk létre. Ezzel a vér keringését megszűntetjük. A mandzsetta leengedésével, azaz a nyomás csökkentésével egyszer csak elérjük azt az értéket, amikor a mandzsetta nyomása már kisebb mint az érben a szívlökés által okozott legmagasabb nyomás, és így a vér a szívciklus elején át tud áramolni a mandzsdetta alatti érszakaszon. Ezt magunkon az ér lüktetéseként érzékeljük, míg fülhallgatóval határozott surranó hangot hallunk. Ez a systoles, bemondásnál a per előtti érték. Tovább engedve a mandzsettát elérjük azt a nyomásértéket, amikor már a szívciklus egész ideje alatt magasabb a nyomás az érben, mint a mandzsettában, tehát a vér útja állandóan szabad. Ez a diastoles, bemondásnál a per utáni ("per") érték. Ekkor az ér lüktetése abbamarad, fülhallgatóval a hang megszűnik.

Magasvérnyomás mint népbetegség
A magasvérnyomás betegség (orvosi szaknyelven hypertonia) szinte mindenki számára ismerős, nincs olyan család, ahol ne fordulna elő. Ezt az ismerettséget támasztják alá számtalan tanulmány is. Statisztika alapján a mai hazai társadalom 10-15%-a érintett, de ez az arány az életkor elrehaladtával egyre nő, és a 65 év feletti korosztályban minden második, 75 év felett már háromból két embernek magasabb az alap vérnyomása a még egészségesnek tekintett értéknél.

A fenti nagy aránnyal szemben azonban vannak szerencsésebbnek mondható népességek is a földön. Példának okáért Kenyában még 60 év felé is szinte ismeretlen ez a betegség.

Mi lehet ennek a különbségenk az oka? Mik a következményei? Milyen lehetőségünk van a kivédésére? Hogyan kezelhető? Egyáltalán mit tekintünk normál értéknek? Mindezen kérdésekre próbálunk összefoglaló választ adni, felgöngyölíteni a betegség minden tulajdonságát kiindulástól kezdve a kezelésen keresztül, az elhanyagolt magasvérnyomás szövődményéig.

Magasvérnyomás a meglapuló ellenség
A vérnyomás emelkedése általában alattomos módon, fokozatosan kezdődik. A klinikailag már hypertoniában szenvedő beteg legtöbbször későn, több évvel a kezdet után "veszi" észre, hogy valami nincs rendben. Leggyakoribb idnító jel lehet a hirtelen vérnyomáskiugrás (fejfájásm, ájulás, szádülés, hányás kíséretében), fejfájás, terheléskor jelentkező nehézlégzés, szívdobogás, látászavar, vagy valamilyen szövődmény fellépte. A szövődmények kialakulás pedig már visszafordíthatatlan állapotnak felel meg. A magas vérnyomás terhet jelent a szívnek, növeli oxigén igényét, csökkenti vérellátását, ezzel szívinfarktushoz, szívritmuszavarhoz, tüdőödémához vezet. Emellett károsítja a vesét, veseelégtelenséget okozva, az agyat, agyvérzést okozva, az ereket, arterioosclerozist okozva. Mindezen szövődmények elkerülése érdekében 40 éves kora után, amennyiben családjában előfordul magasvéenyomás, úgy már előbb is rendszeressen ellenőriztesse vérnyomását!

 Drinfo


Forrás: http://www.medimix.hu