Parlagfű-allergiások diétája

Az allergiával kapcsolatos felvilágosításban kulcsfontosságú szerephez jut a megelőzés, és azon bevált módszerek alkalmazása, melyekkel megkönnyíthetjük a kritikus hónapokat.

 A Budai Allergiaközpont szakemberei csatlakozva a kormányzati és országos összefogáshoz, speciális étrendi ajánlást dolgoztak ki, mely betartásával jelentősen csökkenthetőek a szénanáthás, asztmás, esetleg ekcémás tünetek.


A parlagfű az ország lakosságának közel 10-15 százalékának életét megkeserítő, erősen allergén növény. Szénanáthát, asztmát, ekcémát okozó hatása miatt kormányzati szinten is kiemelt területként kezelik, nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, a parlagfű irtására. Azonban mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük az allergia okozta tüneteket. A kifejezetten parlagfű-allergiában szenvedők részére összeállított étrend segíthet megelőzni a parlagfű okozta szénanátha tüneteinek kialakulását...

Mi az allergia?

Az allergia (túlérzékenység) a szervezet immunrendszerének (védekező rendszerének) túlzott reakciója. Allergiás betegségről akkor beszélünk, amikor a szervezet az egészségre ártalmatlan anyaggal szemben védekezően lép fel, mintha az káros lenne. Magyarországon allergológiai szempontból az egyik legveszedelmesebb növény a parlagfű. A parlagfű az ország nagy részén elterjedt, s mivel egyetlen egyede 8 milliárd pollent is képes termelni (egy tőről akár 30-40 ezer mag is beérik!), irtása elengedhetetlen. A virágzás általában július közepén kezdődik és októberig tart.

A belégzés útján szervezetünkbe jutott allergéneket teljes mértékben ugyan nem tudjuk elkerülni, de a pollennel való "találkozást" mérsékelhetjük, hatását kellő előkészületekkel csökkenthetjük.

Keresztallergia hétköznapi ételektől

Az allergiát kiváltó anyagokhoz - pl. parlagfűpollen - nagyon hasonló kémiai szerkezettel rendelkeznek egyéb növényi, állati eredetű anyagok is. Ezen hasonlóság miatt szervezetünk sokszor nem tud különbséget tenni, és az allergiát kiváltó fő anyaghoz hasonló allergiás reakciókat produkál, elsősorban az allergia előrehaladottabb állapotában. Ezt nevezzük kereszt-allergiának.

A kereszt-allergia miatt a parlagfű-allergiásnak nem javasolt fogyasztani görögdinnyét, sárgadinnyét, paradicsomot, uborkát, cukkínit, tököt, banánt, napraforgó magot, kamillát.

Érdemes figyelmet fordítani a keresztallergiát okozó élelmiszerekre, ugyanis fogyasztásuk alkalmával sokkal nagyobb dózisban kerül szervezetünkbe az allergén, melynek következtében meglévő "parlagfű - náthánk" jelentősen felerősödhet.

A nyers gyümölcs mellőzése mellett kerüljük a gyümölcskészítményeket is, valamint ne feledkezzünk meg a zöldségekből, gyümölcsökből készült kozmetikai készítményekről sem, amik szintén kellemetlenséget okozhatnak.

Hőkezeléssel (főzés, sütés, stb.) csökkenthetjük a gyümölcsök allergizáló hatását, ám mogyoróféléknél nem érünk el kedvezőbb hatást. Pollenszezonban, allergiás egyének inkább gyümölcslevest, gyümölcsmártást fogyasszanak, mint nyers gyümölcsöt.

A dietetikus szakember segítségével összeállított speciális diéta betartása mellett fontos odafigyelni, hogy - az allergén virágzása idején - lehetőleg keveset tartózkodjuk a szabad levegőn, kerüljük a kaszálatlan réteket, a szabadban történő testmozgást, s lehetőleg a szervezetet jelentősen igénybe vevő fizikai munkát. Ne autózzunk nyitott ablakok mellett, de segíthet az is, ha gyakran mosunk hajat, hiszen a pollenszemcsék ezrei tapadhatnak meg a hajszálakon.

A nyaralás megtervezésekor választhatunk magas hegyvidéki tájat, vagy akár tengerpartot, de fontos szempont kell, hogy maradjon, hogy olyan helyre utazzunk, ahol az allergiát okozó fa, fű lehetőség szerint nem található meg.

Hisztamint tartalmazó ételek

Tengerpartra vetődvén sokan kipróbálnak helyi ízeket, specialitásokat, kedvet kapnak a különleges tengeri halakhoz vagy a "tengeri gyümölcsökhöz". A bővülő magyarországi kínálat ellenére is előfordul, hogy új hal- és rákfajok kerülnek terítékre.

A halak, de kifejezetten a hering, szardella, szardínia, tonhal, cápa, sprotni, makréla, csiga, kagyló, kaviár magasabb koncentrációban tartalmaznak hisztamint (a hisztamin az allergiás tünetek kialakulásáért közvetlenül felelős, természetesen termelődő anyag, mely akkor szabadul fel, ha az immunrendszer allergénnel találkozik), s ezen tulajdonságuk többnyire az égető utóízről ismerhető fel.

Az említett ételek fogyasztásával egy időben kerüljük a szintén magas hisztamin tartalmú ételeket, mint pl.

- alkoholos italok
- érett sajtok (camembert, cheddar, ementáli, gouda, rokfort, stilton, penészes és füstölt sajt)
- citrusfélék (citrom, lime, narancs), ananász, banán, papaya, eper
- mogyoró, mogyorókrém, olajos magvak
- csokoládé
- érlelt húskészítmények (kolbász, szalámi, füstölt hús, sonka)
- zöldségek: bab, borsó, lencse, mák, paradicsom, savanyú káposzta, spenót, szója fogyasztását.

A diétát lehetőség szerint egész évben tartsuk szem előtt, de parlagfű szezonban még fokozottabban figyeljünk pontos betartására.

A parlagfű- allergiában szenvedő beteg számára javasolt ételek

ˇ Húsok

Belsőségek kivételével a színhús: szárnyas (pulyka, baromfi, kacsa, liba), sertés, marha, vadhús (szarvas, vaddisznó, őz), illetve ezekből készült húskészítmények, felvágottak. Mindezt sülve, főzve, rántva, grillezve, töltve. Egyetlen kivétel a füstölés.

Figyelem! Az Olaszországban oly kedvelt füstölt sonkaszelet sárgadinnyével több okból is kizárt.

ˇ Tejtermékek

Tej, tejeskávé (max. napi 1x), cappuccino (de ne legyen fahéjjal megszórva), natúr joghurt, kefir, aludttej, ízesített joghurtok a megengedett gyümölcsökből. Nem penészes sajtok, illetve nem füstölt sajtok, krémsajtok (pl.: trappista, eidami, mozzarella, anikó, pannonia, juhsajt, kecskesajt), túró, tejföl.

ˇ Gabonafélék

Zab, rozs, búza, kukorica, rizs, árpa s ebből készült édes és sós péksütemény, kenyér, zsemle. Sütemény, amely nem tartalmaz tiltott gyümölcsöt, fahéjat, vagy csokoládét.

Figyelem! A magvas kenyerek, zsemlék napraforgót tartalmazhatnak, tehát kerülendők.

ˇ Italok

Ásványvíz, szénsavas üdítők. Gyümölcslevek közül nehéz olyat találni, amiben nincs a keresztallergiát okozó, illetve a magas hisztamin tartalmú gyümölcsök közül, de megfelelő lehet az ajánlott gyümölcsökből készült ital

ˇ Gyümölcsök

Belőlük készült ételek, frissítők, gyümölcslevek: sárgabarack, őszibarack, szilva, cseresznye, meggy, szőlő, ribizli, áfonya, szeder, málna, alma, körte, piszke (más néven egres).

ˇ Zöldségek

Belőlük sütve, főzve, grillezve készült ételek: burgonya, káposzta, vöröshagyma, fokhagyma, kelbimbó, karfiol, brokkoli, répa, retek, karlábé, kelkáposzta, saláta, cékla, gomba, szója.

Figyelem! Erjesztéssel készült savanyúságok, mint savanyú káposzta kerülendő.

[forrás: Budai Allergiaközpont; Nagy Dóra dietetikus, allergia- specialista]
 


Forrás: http://www.medimix.hu