MedimiX
 

Keresés a honlapon
 




Eddigi látogatók
Nyomtatóbarát verzió

A baba szakácskönyve

A receptekben feltüntetett mennyiségek csak az arányokat határozzák meg, minden baba étvágya különböző.
 

Gyümölcslevek, gyümölcspépek

 

A gyümölcsöknek magas a vitamin- és ásványi anyag-tartalma. Ezen kívül jelentős étvágyjavító hatása van. Ezért adjuk a babának tízóraira és uzsonnára. Fontos, hogy a baba a gyümölcs eredeti ízével ismerkedjen meg, ezért ne keverjünk a gyümölcshöz babapiskótát vagy kekszet. Ha egy gyümölcs levét nem fogadja szívesen, nem kell erőltetni. Megpróbálhatjuk eleinte higítani kevés vízzel, de ezt fokozatosan el kell hagyni.

Hasmenést okozhat: cseresznye, földieper, sárgabarack, szőlő, szilva

Allergiát okozhat: málna

Narancsgerezdet a baba félrenyelheti, ne adjunk neki!

 

Javasolt gyümölcsök:

alma

banán (B-vitamin tartalom, ha székrekedést okoz, kamilla-teával higítsuk)

őszibarack

meggy (mélyhűtött is jó)

sárgarépa (A-vitamin előanyaga van benne, levét pár csepp citromlével dúsíthatjuk)

citrom (C-vitamin, higítás nélkül sose adjuk)

paradicsom (ásványi anyagok, jó hatású székrekedésre hajlamos csecsemőknek is)

birsalma (csipkebogyóteával turmixoljuk össze, kissé fogja a székletet, ezt lazító főzelékkel ellensúlyozzuk, 9-10 hónapos kortól ajánlott)

mandarin-narancs-grapefruit (vitaminokban gazdagok, bevezetés során forralt vízzel higítsuk, később erre nincs szükség)

kivi (vitaminokban gazdag)

ananász (C-vitamin, magas cukortartalom)

 

 

Főzelékek

 

A főzeléknek szánt alapanyagokat csak mosás után daraboljuk fel, különben kioldódik értékes vitamintartalmuk. A feldarabolt zöldségeket már nem tároljuk, hanem elkészítjük.

A baba ételét nem főzéssel készítjük, hanem párolással, azaz kevés víz hozzáadásával, alacsony hőfokon, saját levükben puhulnak meg az alapanyagok.

Az edényt lefedjük, mert a vitaminok nem csak a hő, hanem a fény és a levegő hatására is bomlanak. A zöldborsó kivételével minden zöldségfélének elég a forrástó számított 5-10 perces párolási idő, a mireliteknek 3-5 perc. Ezután fedő alatt hagyjuk kihűlni, így a zöldség olyan puha lesz, mintha megfőztük volna, de megmarad a tápértéke. Ha a zsírokat, olajokat hevítjük, csökken a zsírsavak biológiai értéke, ezért a végleges mennyiségű olajat csak a párolás végén adjuk az ételhez és épp csak összeforraljuk.

Sót ne használjunk, sőt, ha lehet, ne is édesítsük az ételeket. Savanyításhoz pedig citromlét használjunk ecet helyett, kisgyermekkorban ezt almaecettel válthatjuk fel.

Pépesítéshez nagyon praktikus a botmixer.

 

4-6 hónapos kor

 

Sárgarépapüré

 

Hozzávalók: 1 db közepes nagyságú sárgarépa, 5 evőkanál víz

Hámozás után a répa mindkét végét levágjuk, 2 cm-es darabokra vágjuk és a vízzel egy kis edényben 5-10 percig pároljuk. Ha szükséges, evőkanalanként pótoljuk a vizet. Fedő alatt hagyjuk kihűlni, hogy teljesen megpuhuljon. Annyi vízzel pépesítjük, hogy mézsűrűségű legyen. Testhőmérsékleten kínáljuk a babának.

 

Burgonyapüré

 

Hozzávalók: 2 közepes méretű burgonya, meleg víz a pároláshoz

A burgonya értékes anyagai attól függnek, hogyan tároljuk és hogyan készítjük

el. Ha kicsírázik vagy megfagy, tápanyagtartalma csökken. Ha a héja alatt zöldés színű, ne adjuk a babának. Nagy tápértékű, könnyen emészthető, C- és B1-vitamint tartalmaz. Később a színes főzelékekhez is adjuk, ezzel sűrítünk egészen a csecsemőkor végéig.

A feldarabolt burgonyát annyi vízben pároljuk 15 percig, amennyi éppen ellepi.

A forró gőzben hagyjuk megpuhulni. Áttörjük, majd pár kanál főzővízzel gyors kevergetés mellett visszatesszük pár pillanatra kis lángra.

 

Sárgarépapüré burgonyával

 

Hozzávalók: 1 db sárgarépa, 1 db burgonya

A nyersanyagokat úgy aprítjuk fel, hogy a sárgarépa-darabkák kisebbek legyenek, így egyszerre puhulnak meg a párolás során. A főzővízzel pépesítjük.

 

Almafőzelék burgonyával

 

Hozzávalók: 1 db közepes nagyságú burgonya, 2 db savanykás alma

A burgonyát megpároljuk a szokásos módon, de nem az almával együtt, mert a burgonya savat tartalmazó étellel együtt párolva nem puhul meg (alma, citrom, paradicsom). Az almát meghámozzuk, kivágjuk a magházat, felszeleteljük, és annyi vízben pároljuk 5 percig, amennyi éppen ellepi. A főzőlében hagyjuk kihűlni. Az almát és a burgonyát az alma főzőlevével pépesítjük megfelelő sűrűségűre.

 

6-7 hónapos kor

 

Burgonyapüré banánpéppel

 

Hozzávalók: 1 db közepes burgonya, 50 g banán (fél banán)

A fenti burgonyapürét összekeverjük a pépesített banánnal.

 

Brokkoli burgonyával

 

Hozzávalók: 2-3 db brokkolirózsa, 1 db közepes nagyságú burgonya, 2 szem

köménymag, 1 mokkáskanál olaj

A brokkoli vastag, húsos szárát kockákra vágjuk és a burgonyakockákkal együtt 6 percig annyi vízben főzzük, amennyi éppen ellepi. Ekkor tesszük hozzá a felaprított brokkolirózsákat és 2 szem köménymagot. Újabb 6 perc párolás után hagyjuk a forró gőzben megpuhulni. A pépesített főzelékre rámérjük az olajat, a főzőlével higítjuk. Illik hozzá a csirkehúspüré.

 

Salátafőzelék

 

Hozzávalók: 100 g tisztított saláta, 50 g tisztított burgonya, 1 mokkáskanál olaj, 1 mokkáskanál citromlé

A salátát leveleire szedve alaposan megmossuk (folyó vízben), darabokra tépkedjük és a kockára vágott burgonyával 15 percig pároljuk 3-4 evőkanál vízben. Fedő alatt hagyjuk kihűlni. Pépesítés után hozzáadjuk az olajat, a főzőlével higítjuk és rövid időre gyors kevergetés mellett visszatesszük a tűzhelyre kis lángra. Étkezési hőmérsékleten 5-6 csepp citromlével ízesítjük, pulykahúspüré illik hozzá.

 

Sütőtökfőzelék

 

Hozzávalók: 100 g sütőtök, 50 g burgonya, 1 mokkáskanál olaj

A sütőtök- és a burgonyakockákat annyi vízben pároljuk puhára, amennyi éppen ellepi. Pépesítjük, hozzáadjuk az olajat, felengedjük a megfelelő mennyiségű főzőlével és rövid időre visszatesszük a tűzhelyre kis lángra, miközben gyorsan kevergetjük, hogy habos legyen. Marhahúspüré illik hozzá.

 

Paradicsomos burgonya

 

Hozzávalók: 100 g burgonya, 1-2 friss paradicsom, 1 kis zellerlevél, 1 mokkáskanál olaj

A burgonyát a szokott módon megpároljuk. A paradicsomot forrásban levő vízbe mártjuk, így könnyen lejön a héja. Nyersen pépesítjük, hozzáadjuk a zellerlevelet és 2 evőkanál vizet. Addig forraljuk, amíg kicsit besűrűsödik. A burgonyát áttörjük, hozzáadjuk az olajat és kis lángon habosra keverjük. A paradicsomot ráöntve tálaljuk. Húspüré illik hozzá.

 

Zöldborsófőzelék

 

Hozzávalók: 150 g zsenge, fejtett zöldborsó, 1 szál petrezselyemzöld, 1 db közepes burgonya, 1 mokkáskanál olaj.

A zöldborsót az apróra vágott petrezselyemmel kevés vízben puhára pároljuk. Ezzel egy időben egy másik edényben a burgonyát is megpároljuk és elkészítjük a burgonyapürét az olajjal. A borsót pépesítjük, a főzővízzel felengedve krémszerű főzeléket kapunk. A burgonyapürét és a zöldborsófőzeléket egymás mellé terítjük egy kistányérra, így tálaljuk. Májpüré illik hozzá.

 

Spenót burgonyával

 

Hozzávalók: 100 g tisztított spenótlevél, 50 g burgonya, 15 g banán, 1 mokkáskanál olaj

A spenótot levelenként megmossuk, szárait letépjük. 4-5 percig forró vízben főzzük, majd hideg vízzel leöblítjük (csak így marad szép zöld). A banánnal együtt pépesítjük. A burgonyából pürét készítünk a szokott módon, majd hozzákeverjük a spenótpürét. Bármilyen feltét illik hozzá.

 

Sárgaborsófőzelék burgonyával

 

Hozzávalók: 70 g sárgaborsó, 70 g burgonya, 1 mokkáskanál olaj

A sárgaborsót már előző nap beáztatjuk hideg vízbe. A főzés napján annyi vízben főzzük puhára, amennyi éppen ellepi. A burgonyát akkor adjuk hozzá, amikor a borsó már puha. Kis lángon tovább pároljuk 15-20 percig. Leszűrjük, pépesítjük, hozzáadjuk a megfelelő mennyiségű főzőlevet és az olajat, majd újramelegítjük. 5-6 csepp citromlével ízesítjük, feltéttel tálaljuk.

 

 

babanet