MedimiX
 

Keresés a honlapon
 




Eddigi látogatók
Nyomtatóbarát verzió

A Candida fertőzés dilemmái

Mai civilizált világunkban nem fér kétség az emberi szervezetre gyakorolt negatív hatások sokaságához: bizonytalanság, stressz, étkezési szokásaink megváltozása - az élelmiszerek minőségéről és a hozzáadott adalékokról nem is beszélve -, ami minden bizonnyal hozzájárul belső egyensúlyunk felbomlásához.

Szervezetünk belső egyensúlyához ugyanúgy hozzátartoznak a "rosz-szindulatú" baktériumok, mint a hasznosak. A civilizáció csapdái sajnos felborítják az egyensúlyt a hasznos baktérium flóra rovására, amely egyébként megzabolázza a rosszindulatú baktériumok (pl. a Candida) túlszaporodását, s ezáltal a szervezetünkben kis mennyiségben lévő Candida albicans telepek elszaporodnak nyálkahártyáinkon.

Mi is valójában a Candida?

A Candida albicans a sarjadzó gombák egyik legelterjedtebb faja, melynek számos törzse van. A korábban szájpenészként is ismert C. albicansz ma szinte rejtett népbetegségként jelentkezik, számos egyéb kórtünet kiváltó okaként is.
A Candida születésünktől kezdve megtalálja nyálkahártyáinkon (emésztőtraktus, hüvelyfal) a számára legkedvezőbb helyet, és ott megtelepszik. Szabályozottan a Candida gombatelepek nem okozhatnak panaszt, s szívesen látott barátaink maradhatnak, de túlszaporodásuk - s az általuk kibocsátott sokféle mérgező anyag - számtalan tünetet okozhat, így válnak ellenségünkké. Mivel környezetünkben mindenhol megtalálhatók, az emberek nap, mint nap érintkeznek velük, a levegő belégzésével, s az ételek fogyasztásával is. Alapjában véve csak akkor okozhatnak gondot, ha a szervezetben elszaporodva felborítják a kényes egyensúlyt. Elburjánzásuk nyomán sokféle, igen változatos egészségügyi probléma keletkezhet.

Kiket érinthet a Candida fertőzés?

A gombás fertőzések a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a nőknél fordulhatnak elő (elsősorban vaginális betegség formájában), hanem a férfiakat és a gyerekeket egyaránt érintik, hiszen a Candida fő élőhelye a bélcsatorna. Mindazok az emberek ki vannak téve e fertőzésnek, akiknél az immunrendszer legyengült vagy legyengített, illetve hosszú ideig tartó antibiotikumos kezelés alatt álltak. Így az idős emberek, a tartós betegségben szenvedők és a gyenge immunitással rendelkező gyerekek a leginkább érintettek a fertőzésben. A gombafertőzés gyakran jelentkezik azoknál, akik túlzott lelki tehernek, stresszhatásnak vannak kitéve, vagy túlfeszített életmódot folytatnak.

A Candida külső megjelenési formái: a korpásodás, a hámló bőr, a hüvelyi váladék, az ágyék környéki, illetve a hajlatok gombásodása, a lábujjak közti gombafertőzés, felnőttek esetében a vastagon, fehér lepedékkel fedett nyelv, gyermekeknél pedig a hiperaktivitás, a gyakori hasfájás, bélgörcs és a szájüregben megjelenő afták.

Tünetei:

A Candida számtalan álarc mögé rejtőzik, ezért a szakember számára a candidiasis diagnosztizálása igen nehéz. Legtöbbször hiányoznak a tipikus tünetek, máskor olyan módon lépnek fel, hogy első látásra egyáltalán nem lehet Candidára következtetni. Így gyakran előfordul, hogy a beteget más szakorvosi kezelésre küldik, mivel a rossz közérzet, a depresszió és általában pszichoszomatikus panaszok állnak előtérben. A tünetek természetesen a fajra jellemzően kibocsátott méreganyagok által kiváltott reakciók tükrében sokfélék lehetnek:

  • haspuffadás, hasfájás, gyomorégés, bélgörcs, rossz lehelet, székrekedés vagy hasmenés, végbél környéki viszketés;
  • emlékezetzavar, alvászavar, zaklatott álmok, a koncentrálóképesség csökkenés, erős fáradtság, levertség, depresszió, labilis kedélyállapot;
  • allergiás reakciók, élelmiszer allergia, bőrkiütés, a bőr kivörösödése, ekcéma, bőrviszketés;
  • látászavarok (homályos látás, kettős látás stb.);
  • a felső légutak gyakori gyulladása;
  • hólyaghurut, makacs és ismétlődő prosztatagyulladás, hüvelyi folyás, a petefészek cisztás megbetegedése, krónikus nőgyógyászati panaszokat követően akár a meddőség is kialakulhat

A Candida kimutatása:

A Candida kimutatása többféleképpen történhet, de tekintettel arra, hogy a Candida a bélflóránk szerves részét képezi, annak kimutatása bárkinél pozitív eredményt adhat attól függetlenül, hogy okoz-e panaszt vagy sem. A Candida jelenléte kimutatható a test valamennyi nyálkahártyájából, testnedvből, kaparékból, székletből. A legmegbízhatóbb módszer a vérsavóból történő Candida ellenes antitest kimutatása. Bár ennél a módszernél is fennáll annak a veszélye, hogy a teszt negatív eredményt mutat, de a fertőzés mégis fennáll. Ilyen esetekben a beteg ember immunrendszere már annyira legyengült, hogy képtelen kimutatható mennyiségű gomba-ellenes antitestek előállítására.

A candidiasis kezelése:

A gombafertőzés kezelésére a szakértők többféle módszert javasolnak, de engedjék meg, hogy konkrét készítmények reklámozása helyett csak a kezelés irányelveit ismertessem:

  • elsődleges feladat saját immunrendszerünk megerősítése, melynek számtalan módszere áll rendelkezésünkre;
  • bélflóránk helyreállítására fogyasszunk bélbaktérium készítményeket;
  • csökkentsük a szervezetünkben felgyülemlett méreganyagok koncentrációját tisztító, méregtelenítő teákkal, készítményekkel;
  • gombaellenes szerek fogyasztásával indíthatunk offenzívát a gombatelepek felszámolására;
  • a legnagyobb önfegyelmet követelő előírás: a szigorú diéta, melynek célja, hogy a gombák eledelének kiiktatásával csökkentsük a szervezet elsavasodásának mértékét.

Tapasztalatok:

A candidiasis gyógyítása során szerzett közel húszéves tapasztalatomból most - a lap témájához igazodva - csak a családtervezést nehezítő nőgyógyászati kérdésekre térek ki.
A cadidiasis okozta krónikus nőgyógyászati panaszok esetén nagy mértékben megnő a meddőség kialakulásának kockázata. Amennyiben a sterilitásban szenvedő nőknél a rendelkezésre álló vizsgálati módszerek teljesen negatív eredményt mutatnak, s a férjnél is minden rendben találtatik, akkor célszerű a kórelőzménynél a candidiasisra is gondolni

 

Dr. Hussein A. Jabbar

 

Diéta Candida fertőzés esetén

 gomba elsősorban szénhidráttal táplálkozik, ezt a számára elengedhetetlen táplálékot kell meg vonnunk tőle. A cikkben leírt étrend, elsőre riasztónak tűnik, de könnyedén megvalósítható elkészíthető és az alapanyagok beszerzése sem okoz gondot. Aki Candida-gombával fertőzött, annak elsősorban a táplálkozásán kell változtatnia. Ez nem jelent radikális változás - legalábbis nem beláthatatlanul hosszú ideig.

A Candida -elleni diétát nők esetében 3-6 hónapig, férfiaknál többnyire 1-2 hónapig elég betartani. A szigorú, teljesen élesztő- és szénhidrátmentes diétát minimum egy-két hétig érdemes következetesen végig csinálni megalapozva ezzel a kúra sikerét. Muszáj ugyanis megvonnunk gombáink táplálékát ahhoz, hogy kiutasítsuk őket szervezetünkből.

Tehát mindent, aminek alapja a cukor - így természetesen a méz is - ki kell vonnunk étkezésünkből. Még a diabetikus cukrot is, mivel van benne fruktóz. Sajnos a szigorú diéta idején a legtöbb gyümölcsöt is, hiszen még a savanyú gyümölcsfajtákban is, mint például a grapefruitban, van gyümölcscukor. Egyedül a tejcukor az engedélyezett, mivel a laktózt (tejcukrot) a gombák nem tudják lebontani, így az nem szolgál számukra táplálékul.

Fontos, hogy az ember sok ballasztanyagot egyen, mert azokkal a bélnyálkahártya tisztul, és a gombák kipucolódnak. Például sok korpaterméket, hajdinát, esetleg natúr rizst. Étkezések előtt egy-egy evőkanál len- vagy mustármagot is lenyelhetünk rágás nélkül fél pohár víz kíséretében. Nem jók azok az élelmiszerek sem, amelyek elszigetelt keményítőt tartalmaznak. Ilyenek például a fehér rizs, a tészták vagy a fehér kenyér. Vigyázni kell a teljes őrlésű termékekkel is, mert gyakran több bennük a fehérliszt, mint a többi. Ráadásul ezeket a termékeket még barnacukorral is színezik, hogy "teljes értékübbnek“ nézzenek ki. Ebben az esetben a legegyértelműbb, amit tehetünk, ha tiszta rozs, korpa vagy graham-kenyeret használunk.

Az élesztőalapú termékek is tilosak: bor, sör és a legtöbb sajttermék - különösen a penészes sajt. Húsnál, felvágottaknál is vigyáznunk kell. Kerüljük a tartósított termékeket, ugyanis gyakran mézzel és cukorral is konzerválják ezeket. A zöldségeket, gyünölcsöket csak frissen fogyasszuk! Lényeges tudnunk azt is, hogy a grapefruitban, különösen annak magjában található egy bizonyos vegyület, amelynek gombaölő hatása van. Patikákban és drogériákban beszerezhető a grapefruitmag-olaj, melynek rendszeres használata erőteljesen hozzájárul a gyógyuláshoz.

Az alkohol elvben nem más, mint cukor! Egy deci még nem a világ, de maradjon meg annál az elhatározásánál, hogy megakadályozza a gomba terjeszkedését!
Fontos, hogy immunrendszerünk erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet vigyünk be szervezetünkbe. Így A-, B1-, B3-, B6-, C- és E-vitamint, folsavat, biotint, magnéziumot, kálciumot, rezet, krómot, lítiumot és cinket. A vitaminokat lehetőleg zöldségekből és gyümölcsökből szerezzük. Ugyanígy megtalálhatjuk ezekben a magnéziumot és a kálcumot egyaránt. Rezet legkönnyebben a gabonafélékböl, cinket a tejtermékekből és a tengeri halakból, állatokból, míg krómot a durva őrlésü gabonákban és a májban lelhetünk. Egyre inkább bizonyossá válik, hogy a lítium meghatározott ideg- és agyfunkciókhoz nélkülözhetetlen. Néhány forrásban, konkrétan lítiumot tartalmazó ásványvízben ez is megtalálható.

És most egy pár olyan alapanyag (élelmiszer) amelyet biztosan fogyaszthatunk:
Padlizsán, zeller, fehérrépa, ananász joghurt (natúr), karfiol, fejes saláta, kávé, brokkoli, hagyma, ásványvíz, uborka, spárga, teák, sárgarépa, spenót, burgonya, fehérkáposzta, juhtúró, zöldpaprika, hagyma, kecsketej, paradicsom, vöröskáposzta, petrezselyem, hidegen sajtolt olajak, retek, korpatermékek, minden sovány hús, hal, kelbimbó, hajdina kagylófélék, cékla, natúr rizs, tojás.

Étrend ajánlat:

Hétfő:
reggeli: durva őrlésü lisztből készített palacsinta, almapüré
ebéd: túró, őszibarack, macesz, fejes saláta
uzsonna: házi sütemény cukor nélkül (durva őrlésü lisztből)
vacsora: grillcsirke, héjában fött burgonya, cékla, gyümölcsös túró

Kedd:
reggeli: gabonapehelyből készült müzli (nem édesítve, mazsola nélkül) kevés tejjel vagy gyümölcslével (narancs vagy almalé)
ebéd: friss hal, kovászolt kenyér, saláta
uzsonna: főtt kukorica, vaj
vacsora: natúr pulykamell, natúr rizs, paradicsompüré

Szerda:
reggeli: hajdina, tojásrántotta, narancs
ebéd: halászlé, paradicsomsaláta ananásszal
uzsonna: joghurt friss gyümölccsel
vacsora: hal fokhagymával, párolt zöldbab, friss gyümölcs

Csütörtök:
reggeli: joghurt, friss gyümölcs
ebéd: natúr rizs, hideg fasírozott (prézli nélkül), zöldségsaláta vagy párolt zöldség, friss gyümölcs
uzsonna: paradicsom macesszel
vacsora: padlizsán, hagyma, paradicsom, zöldpaprika mozzarellával és durva őrlésü lisztből készített főtt tésztával

Péntek:
reggeli: főtt tojás, élesztőmentes kenyér
ebéd: frissen készített lencseleves, friss fejes saláta, durva őrlésű (barna) lisztből készített péksütemény, narancs
uzsonna: túró, sárgarépa
vacsora: sovány báránysült, hajdina, brokkoli, sült alma

Szombat:
reggeli: zabpehely, tej
ebéd: túró, paradicsom, körte, frissen préselt gyümölcslé
uzsonna: joghurt, almapüré (cukor nélkül!)
vacsora: sült pulykaszelet, kukorica, párolt spenót, eper vagy más gyümölcs

Vasárnap:
reggeli: főtt tojás, élesztő nélküli teljes kiőrlésű kenyér, vaj, kávé
ebéd: tonhal citrommal, joghurt, fejes saláta és alma
uzsonna: macesz, paradicsom
vacsora: halfilé, krumplipüré, párolt sárgarépa, őszibarack

 

Az egész diéta alatt nem tanácsos fogyasztani:

édességek, szárított gyümölcs, dinnye; élesztő, élesztővel készült termékek és ételek, fehérkenyér, zsemle, kifli; tejföl, a sajtok nagy része (különösen a penészes fajták); kechup, majonéz, mustár, készen kapható salátaöntetek és mártások, szójaszószok; gomba; sör, bor, pezsgő, gyümölcslevek


Csak a szigorú diétánál (az első 2-3 hétben) tiltott, de a későbbi szakaszban már fogyasztható:


könnyű, nem gombás érleléssel készült sajtfélék, kecskesajt; kecsketej, tej; bab, borsó, kukorica; barack, szőlő (mérsékelt mennyiségben), alma, körte, avokádó, cseresznye, narancs, citrom, grapefruit


Amit az egész kúra alatt ehetünk:


bármilyen sovány hús, halak, kagyló- és rákfélék;
natúr rizs, hajdina, árpa, korpatermékek, köles, lencse, zab, zabtermékek; hidegen sajtolt olajak; tojás;
élőflórás natúr joghurt, élőflórás natúr ivójoghurt, juhtúró;
padlizsán, patisszon, cukkíni, tök, brokkoli, karfiol, spárga, uborka, spenót, paradicsom, paprika, retek, fejessaláta, hagyma, fokhagyma, sárgarépa, fehérrépa, petrezselyem, zeller, gyömbér, burgonya, fehér- és vöröskáposzta, kelbimbó, cékla;
rozmaring, sáfrány, kurkuma, tárkony, bazsalikom, római kömény, curry, koriander; ananász; dió, tökmag, szezámmag; kávé, ásványvíz, teák.